Notariusz Gdańsk pośredniczy w wyszukiwaniu testamentów w rejestrze

Spadek faktycznie trafił wskazanych

Osoby dysponujące dużym majątkiem nie zawsze chcą go przekazać swoim dzieciom. Mogą być na przykład zainteresowane przekazaniem części pieniędzy na konkretną fundację bądź zapisaniem pieniędzy w spadku dalszym członkom rodziny czy przyjaciołom. Aby spadek faktycznie trafił do wskazanych osób konieczne jest sporządzenie testamentu.

Che dopuścić

W przeciwnym razie majątek zostanie przekazany osobom, które zgodnie z prawem powinny go odziedziczyć. Jeśli takich osób nie ma, majątek może przejść na własność skarbu państwa. Do tego mało kto che jednak dopuścić.

Spisanie testamentu wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą i z całą pewnością nie można tego dokonać samemu. Aby testament był ważny w świetle prawa i nikt nie mógł go podważyć, konieczne jest udanie się do notariusza Gdańsk, który pomoże w spisaniu testamentu i - co więcej - opatrzy go stosowną pieczęcią, która potwierdzi jego autentyczność.

Nie wszystkie osoby, które spisują testament mają czas i ochotę, aby poinformować o swojej decyzji przyszłych spadkobierców. To zadanie zostaje pozostawione notariuszowi Gdańsk, który w chwili śmierci swojego klienta informuje osoby zainteresowane o istnieniu testamentu.

Notariusz Gdańsk, u którego podpisywany jest testament, dysponuje oryginałem testamentu, który przechowywany jest w archiwum i w stosownym momencie odczytywany w obecności wszystkich zainteresowanych.

Dodaje miejscu istotnie testament

Od pewnego czasu w Polsce funkcjonuje notarialny rejestr testamentów, który ma formę elektronicznej bazy. Dodaje się tu każdy testament, który został zatwierdzony przez notariusza. W ten sposób można mieć pewność, że nasz testament się nie zagubi i zostanie w odpowiednim czasie odczytany.

Ma możliwości, zapisy

Zarejestrowanie testamentu jest bezpłatne i w pełni bezpieczne. Nie ma bowiem szans, by zapisy testamentowe zostały upublicznione osobom trzecim. Nie każdy jednak wie, jak można sprawdzić rejestr testamentowy. Warto więc temu się przyjrzeć.

Kiedy zapisanie rejestru bezpłatne

Jeśli wiemy, że bliska nam osoba sporządziła testament, udajemy się do dowolnej kancelarii notarialnej z aktem zgonu. Kancelaria przeszukuje rejestr testamentów i udziela informacji na temat tego, do którego notariusza należy się udać na odczytanie testamentu. O ile zapisanie się do rejestru jest bezpłatne, o tyle już jego przeszukanie wiąże się z konkretnymi opłatami.

Jeśli więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmarły testamentu nie sporządził, raczej nie ma potrzeby przeszukiwania rejestru u notariusza, aby nie narażać się na dodatkowe koszty.

Zdecydowanie wygodniej było, jeżeliby

Jest to więc pewna niedogodność, związana z korzystaniem z rejestru, że nie można tego dokonać bez wizyty u notariusza. Każda taka wizyta i porada, a także wykonanie konkretnych czynności zawsze wiążą się z pewnymi opłatami. Zdecydowanie wygodniej by było, gdyby każdy mógł przeszukać wstępnie rejestr, aby zorientować się, czy testament bliskich nam osób istnieje.

Docenić fakt, że pojawienie

Na takie zmiany trzeba będzie jednak poczekać. Sam notarialny rejestr testamentów działa dopiero od 2011. Należy więc docenić fakt, że już jego pojawienie się jest dużym udogodnieniem, tym bardziej, że w większości krajów europejskich takie rejestry działają już od dawna.

Moda napływająca zachodu

W Polsce przez długi czas nie było dużego zainteresowania spisywaniem ostatniej woli. Moda napływająca z Zachodu, a przede wszystkim wzbogacenie się dużej grupy Polaków sprawiły, że sporządzanie testamentu stało się koniecznością. W odpowiedzi na te potrzeby, choć z pewnym opóźnieniem, pojawił się więc także elektroniczny rejestr. Być może w przyszłości zasady korzystania z niego będą udoskonalane.