Mimo wielości kierunków studiów i specjalizacji, część programów w szkołach wyższych prawie wszystkich typów powtarza się. Przykładowo właściciele indeksów na: politologii, administracji publicznej, dziennikarstwie i komunikacji oraz kierunkach związanych z finansami i ekonomią (np. międzynarodowe stosunki gospodarcze, rachunkowość, zarządzanie i marketing, kontroling, finanse międzynarodowe) mają takie przedmioty/zagadnienia jak: prawo cywilne, prawo handlowe, prawo pracy, prawo własności intelektualnej (znane pod starą nazwą jako prawo prasowe i autorskie). Oczywiście prawo na ekonomii wygląda inaczej niż na politologii, ale rdzeń zajęć jest ten sam.
Studenci na zajęcia muszą zapoznać się z wieloma materiałami źródłowymi. Należą również do nich ustawy, czyli akty prawne. Żacy czytają więc m.in.: Kodeks Cywilny, Kodeks Pracy, Kodeks spółek handlowych i inny kodeks prawny. Na ćwiczeń w formie konwersatoriów, seminariów studenci uczą się wykorzystywać zaczerpnięte z ustaw informacje w praktyce. Ideą zajęć jest wyposażenie zdobywających wiedzę w pewne umiejętności i nawyki przydatne później w pracy zawodowej.
Żacy dowiadują się, jak powinna wyglądać typowa umowa cywilnoprawna, czym jest własność i co to pojęcie obejmuje. To tylko niektóre wiadomości, jakie muszą posiąść studenci, by zaliczyć egzaminy i ukończyć daną uczelnię.